Monety

Burzliwe dzieje waluty czeskiej.

3 października 2017

Czechy to obok Polski jeden z nielicznych krajów w Unii Europejskiej, który nieustannie trzyma się własnej jednostki monetarnej. Specjaliści niemal jednogłośnie stwierdzają, iż wprowadzenie ostałych się krajów do strefy euro poskutkuje drastycznym wzrostem cen, które z biegiem będą się obniżać. Bez względu na konsekwencje i dyskursy polityków warto przypomnieć sobie o burzliwych dziejach czeskiej korony – zwłaszcza przed wyjazdem za południową granicę.

 

Początki.

Czeska korona to jednostka monetarna kraju naszych południowych sąsiadów. Jej symbol –CZK funkcjonuje od roku 1993. Oczywiście jest to następstwem zmian ustrojowych, mówiąc ściślej – wyjścia z komunizmu ówczesnej Czechosłowacji.  Pierwotnie korona była dzielona na 100 halerzy. Nazwa ta wywodzi się z łacińska, a konkretniej od słowa – denarius hallenses, co w wolnym tłumaczeniu znaczy – denar hallski.  Ta moneta swój początek ma w XIIIw w Niemczech. Funkcjonowała w środkowej Europie do wieku XIX. Co ciekawe srebrna moneta w której upatruje się genezy czeskiej waluty zastąpiła w wieku XIV kwartniki stanowiące główną walutę Śląska. Powróćmy jednak do kraju Krecika i Rumcajsa. Zwieńczeniem halerzy był rok 2009 – wówczas korona nie posiadała mniejszych nominałów ze względu na bardzo niską wartość. Taki stan trwa po dziś. Obecnie w obiegu znajdują się banknoty o następujących nominałach – 100, 200, 500, 1000, 5000 CZK. Monety zaś przedstawiają się następująco – 1,2,5,10,20,50 CZK. Warto dodać, iż na początku wprowadzenia nowej jednostki monetarnej zarówno w Czechach jak i Słowacji obowiązywała tzw. unia monetarna. W roku 1993 dokonano podziału na koronę czeską i słowacką. Monety funkcjonowały w obu krajach do momentu stworzenia nowych.

 

Czeskie korony – budowa.

Najniższe monety w Czechach wykonane zostały  ze stali pokrytej niklem. Moneta o wartości 10 oraz 20 CZK również została wykonana ze stali, lecz z domieszką miedzi oraz miedzi ocynkowanej. Moneta – 50 CZK z kolei posiada dwa pierścienie, z których wewnętrzny stanowi stal pokryta miedzią cynkowaną, a zewnętrzny stal pokrytą miedzią zwyczajną. Banknoty przedstawiają się w sposób następujący :

100 CZK – kolor zielony – postać Karola IV

200- kolor pomarańczowy – postać Jana Amosa Komenskiego

500- kolor szary – postać Bożeny Nemcovej

1000- kolor fioletowy – postać Frantiska Palackiego

2000- kolor szarozielony – postać Emy Dastinovej

5000- kolor niebieski – postać Tomasza Masaryka.

 

Podsumowanie.

Jaka jest realna wartość korony czeskiej? Aktualnie kurs wynosi 0.1622 jeśli chodzi o zakup w stosunku do polskiego złotego. Ceny są bardzo zbliżone do tych obowiązujących w Polsce – piwo w centrum Pragi kosztuje tyle ile w centrum Warszawy.  Choć Czechy spełniają wszelkie warunki formalne do wprowadzenia waluty Euro, to opór społeczeństwa jest na tyle ogromny, że nie podano nawet daty wstępnej ewentualnych zmian. Cóż – dzieje czeskiej waluty były bardzo burzliwe, dlatego pozostaje mieć nadzieję, iż będzie ona w najbliższym czasie stabilna.