marka-moneta-1904-rok
Monety

Przechowywanie i czyszczenie monet – warto wiedzieć

24 listopada 2017

Nikt i nic nie jest w stanie uchronić się przed trwałymi znamionami, jakie pozostawia czas. Tak jak my się starzejemy, starzeją się wszystkie nasze rzeczy, w tym monety. Mimo, że są najczęściej wykonane z trwałych metali szlachetnych, trafiając do obiegu ich powierzchnia zaczyna rdzewieć i matowieć. W większości przypadków jest to jednak proces odwracalny.

Oczywiste jest to, że chcielibyśmy aby nasze zbiory wyglądały jak dopiero wybite, prosto z mennicy. O przyszłą jakość naszych bilonów należy dbać od samego początku. Każdą monetę powinno się trzymać w przeźroczystych kapslach czy klaserach, które chronią przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak np. powietrze, odciski palców lub zarysowania. W zależności od tego, w jaki sposób monety były przechowywane, ich wygląd diametralnie może się zmieniać. Wyrazisty połysk i mocne kontury zaczyna pokrywać brud, patyna, a nawet korozja.

Dbanie i czyszczenie takich okazów to nie lada wyzwanie, łatwiej bowiem zniszczyć monetę, niż przywrócić jej naturalny, pierwotny wygląd. Najlepiej – najbezpieczniej w ogóle nie czyścić monet ręcznie, gdyż brak umiejętności może skutkować zarysowaniami czy innymi uszkodzeniami powierzchni. Należy pamiętać, że nieudolna próba konserwacji delikatnego tworzywa, z których zostały one wykonane, może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Bilon który został znaleziony na dnie morza lub głęboko w ziemi powinien zostać oddany w ręce ekspertów, którzy przywrócą mu wygląd jak najbardziej zbliżony do pierwotnego. W trudnych przypadkach lepiej po prostu odpuścić, niż nieumyślnie obniżyć wartość eksponatu. Aby uniknąć takich sytuacji warto spróbować odrestaurować monetę, która nie przedstawia dużej wartości. Od czego zatem należałoby zacząć?

Chcesz sprzedać monety? Sprawdź ofertę http://numizmatykatorun.pl/numizmatyka-inowroclaw/, gdzie znajdziesz ciekawe numizmaty.

Do każdej monety należy podchodzić z sercem i obchodzić się „jak z jajkiem”. Lekkomyślność i nieuwaga może doprowadzić do zniszczenia niejednej wartościowej kolekcji. Należałoby zaznaczyć, że nie istnieje żaden idealny sposób, który pozwoli na bezpieczne i całkowite usunięcie brudu z monety. Jeśli chcesz ryzykować, oczywiście musisz liczyć się z tym, że każde działanie i integracja w strukturę monety może przynieść niepożądane skutki i konsekwencje. Nie można jednak popadać w przesadę, ponieważ niektóre zabrudzenia na powierzchni metali nie są głębokie, więc jego usunięcie nie powinno wymagać dużej ingerencji. Najpopularniejszym i najczęściej praktykowanym sposobem jest zamoczenie monety w ciepłej wodzie. Pozwala to na względnie bezpieczne usunięcie powierzchownych zabrudzeń.

Bilony powinno się czyścić w zależności od rodzajów metalu z jakich zostały one wykonane. Monety ze złota i platyny o wysokich próbach czasem się rysują. Wykazują jednak najlepszą odporność na czynniki zewnętrzne, a co za tym idzie są łatwiejsze w konserwacji. Do ich czyszczenia bez obaw można użyć roztworu z kwasem solnym lub azotowym, ponieważ złoto dobrej próby nie wchodzi w reakcje z kwasami. Jeśli takowych składników nie posiadamy można użyć zwykłego soku z cytryny. Po takim zabiegu dobrze jest przepłukać monetę kilkukrotnie wodą, aby mieć pewność, że nie pozostawiliśmy na niej resztek roztworu. Do jej osuszania używamy tylko i wyłącznie suchej szmatki, delikatnie wycierając powierzchnię. Cały zabieg musimy przeprowadzać niezwykle ostrożnie.