Monety

Dlaczego warto zlecić na zewnątrz prowadzenie firmowej księgowości?

18 września 2022

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem często zastanawiają się czy księgowość lepiej jest prowadzić samodzielnie czy może skorzystać z oferty biura rachunkowego. Okazuje się, że w większości przypadków lepiej jest zlecać takie zadania do profesjonalnego biura księgowego?

Czy prowadzenie firmowej księgowości jest trudne?

Każdy, kto decyduje sie otworzyć działalność gospodarczą musi liczyć się z tym, że będzie miał określone obowiązki księgowe i podatkowe. Wykonywanie tych zadań będzie wymagało poświęcenia odpowiedniej ilości czasu. Jeśli zaś chodzi o rozwiązanie tej kwestii to wyjścia są trzy. Przy bardzo małych biznesach księgowość można prowadzić samodzielnie, pod warunkiem, że ktoś posiada wiedzę w tym temacie. Można też zatrudnić w firmie księgowego albo zlecić obsługę księgowości do biura rachunkowego. Praktyka jednak jest taka, że w większości przypadków najbardziej opłaca się skorzystać ze współpracy z biurem rachunkowym. Jest to dobry sposób na oszczędzanie czasu, pieniędzy i zminimalizowanie stresu. Dzieje się tak dlatego, że w Polsce mamy skomplikowane przepisy prawne i podatkowe, które dodatkowo często są zmieniane. Jeśli ktoś zdecyduje się prowadzić księgowość samodzielnie, będzie musiał poświęcić bardzo dużo czasu na monitorowanie zmian prawnych a i tak nie ma pewności, że nie popełni jakiegoś błędu i nie narazi się na mandat.

Dlaczego warto zlecać obsługę firmowej księgowości?

Jest co najmniej kilka powodów, które przemawiają za tym, by zlecać prowadzenie księgowości dla firm na zewnątrz. Pierwszy z nich to oszczędność pieniędzy. Nawet gdy księgowość próbujemy obsługiwać samodzielnie to pamiętajmy o tym, że nasz czas zawsze kosztuje. Z kolei gdy w firmie zatrudniana jest na cały etat księgowa to jej wynagrodzenie kosztuje dużo więcej niż współpraca z biurem księgowym. Gdy przedsiębiorca decyduje się na współpracę z biurem to ma gwarancję jego dużej dostępności. Jest ono czynne w określonych godzinach i nawet gdy pracownik biura się rozchoruje to jego obowiązki przejmie ktoś inny. Wiele spraw można obecnie załatwiać online, co jest bardzo wygodne. Niezwykle ważne jest także to, że biuro rachunkowe w pełni odpowiada za ewentualną wyrządzoną szkodę. Każde biuro musi obowiązkowo mieć wykupioną polisę OC, co ułatwia obsługę roszczeń odszkodowawczych.
Istotna jest także kompleksowość świadczonych usług. Biuro wykona za przedsiębiorcę takie czynności jak: obsługa księgowości, kadr, płac, kontakty z urzędami, wykonywanie sprawozdań finansowych i raportowanie.